facebook

STS Pogoria – polski żaglowiec, stalowa, trójmasztowa barkentyna , wymiary: dł. kadłuba 40,9 m, wys. 33,5 m. „Pogoria” jest malowana na biało z szerokim niebieskim pasem.

Niewiele jest żaglowców, których narodziny wzbudziły większe emocje niż Pogoria, smukła, o strzelistych masztach i prostym stylowym wnętrzu. Zbudowana w 1980 roku dla Bractwa Żelaznej Szekli , stanowiła własność Telewizji Polskiej, która sfinansowała jej budowę i zapewniła środki na eksploatację żaglowca...

Debiut Pogorii w regatach Cutty Sark miał miejsce na trasie wyścigu Mon-Karlskrona, żaglowiec pierwszy minął linię mety, pozostawiając żaglowce klasy A daleko z tyłu. Jednostka okazała się szybka, dzielna i bezpieczna, oceną tę potwierdziły następne długie rejsy statku, wyprawa na Antarktydę, gdzie żaglowiec spełniał rolę transportowca, przewożąc ludzi i sprzęt z antarktycznej stacji PAN oraz rejs do Sri Lanki i z powrotem z młodzieżą na pokładzie (1983-84), znany jako Szkoła Pod Żaglami, jako że jej uczestnicy godzili zwykłe obowiązki załogi żaglowca z nauką. Wielki sukces Szkoły sprawił, że przedsięwzięciem i statkiem zainteresowali się Kanadyjczycy, którzy zorganizowali na jego pokładzie podobną szkołę. W trakcie trwania Szkoły statek opłynął świat... 

Drodzy Uczniowie! 

Przed Wami kolejna przygoda pod żaglami "Pogorii" !!!

Tylko dla Was w dniach 21.09 - 07.10.2018  organizujemy kolejny rejs żaglowcem "Pogoria" po Morzu Śródziemnym ...

To wyjazd dla odważnych i twardych ludzi!!! 

Na pokład weźmiemy 38 uczniów, którzy ukończyli lub ukończą w 2018 roku 15 lat i:

- nie boją się trudnych warunków życia na żaglowcu, 

- chcą przeżyć przygodę, 

- chcą się sprawdzić, 

- dać z siebie wiele, 

- są zdyscyplinowani, 

- mają poczucie humoru,

14 dni na prującym fale żaglowcu "Pogoria" to nie byle co! Program rejsu oparty jest na tradycji morskiej i sztuce żeglowania. Rejsy na "Pogorii" niezmiennie od lat zapewniają niezwykłą i unikalną przygodę morską.

Na pokładzie "Pogorii" uczniowie będą uczestniczyli 24 godziny na dobę - w systemie wachtowym - w życiu i obsłudze żaglowca, otrzymają odpowiedzialne prace żeglarskie do wykonania. To będzie piękny czas na kształtowanie się charakterów na całe życie...

Czekamy na zgłoszenia!

Grażyna Jankowiak – kierownik wyprawy „Da Vinci żegluje 2018”

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  tel. 609 150 253

Zgłoszenia przyjmuje:

Marzena Tchórzewska e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.