W piątek (02.06.) nasza szkolna drużyna wzięła udział w III Otwartych Mistrzostwach Poznania Debat Oksfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta Poznania.
Drużyna w składzie: Olga Będkowska, Marianna Milecka, Jakub Woźniak, Mikołaj Małecki, Antoni Polak oraz Antoni Zięba stanęli w erystyczne szranki z 16 drużynami z wielkopolski. Poziom zawodów był bardzo wysoki i wymagający, o czym mogą świadczyć same tezy, z którymi mierzyły się drużyny np.:
- "Poznańskie stare miasto zamknięte dla ruchu samochodowego."
- "Hołd pruski pozornym zwycięstwem Zygmunta Starego."
- "Do dwóch kadencji powinna być ograniczona władza prezydenta miasta, burmistrza, wójta."
Nasza wspaniała drużyna doskonale poradziła sobie w fazie drużynowej wygrywając pierwszą debatę z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Luboniu, następnie niemalże remisując wynikiem 14 do 15 z drużyną reprezentującą Zespół Szkół im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach.
W fazie 1/4 finału nasza drużyna znacząco (12 do 17) pokonała Gimnazjum Dwujęzyczne im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i jest na najlepszej drodze do przejścia do fazy 1/2 finału.
Rozgrywki kontynuowane będą w sobotę 10 czerwca. Nasza drużyna przygotowuje się do kolejnych wymagających debat. Tym razem zmagamy się z tezami:
"Popularyzacja historii polski poprzez kulturę masową szkodzi prawdzie historycznej"
"Wprowadzenie liberum veto było korzystne z punktu widzenia polskiej racji stanu doby oświecenia"
" W Polsce powinna być zniesiona cisza wyborcza"
"Polska powinna mieć broń jądrową"
W sobotę 10.06.2016 nasza drużyna w składzie: Olga Będkowska, Marianna Milecka, Mikołaj Małecki, Jakub Woźniak, Antoni Polak oraz Antoni Zięba, pod opieką pani Karoliny Kowalewskiej odebrała z rąk przedstawiciela Prezydenta Miasta Poznania puchar i medale za zajęcie II miejsce w III OTWARTYCH MISTRZOSTWACH POZNANIA DEBAT OKSFORDZKICH
Nasza drużyna jako debiutanci zawodów wzbudziła duże poruszenie. W dwumeczu 1/4 finału dwukrotnie wygraliśmy z drużyną Gimnazjum Dwujęzycznego im. K. Marcinkowskiego z Poznania. W półfinale, w którym debata toczyła się nad trudną tezą: "Wprowadzenie liberum veto było korzystne z punktu widzenia polskiej racji stanu doby oświecenia", po wyczerpującej debacie nasz zespół pokonał bardzo dobrą drużynę Gimnazjum nr 7 z Poznania wynikiem 33 do 16.
Wielką radością był dla nas awans do finału, gdzie drużyna Da Vinci zmierzyła się z faworytem zawodów- Gimnazjum Dwujęzycznym im. Dąbrówki z Poznania. Finał był wydarzeniem bardzo stresującym i wymagającym. Nasza drużyna spisała się bardzo dobrze, jednak doświadczenie naszych rywali wzięło górę.
Zawody ukończyliśmy na doskonałym II miejscu.